Blog

12/04/2017 - 11:11

Rodzaje kostki granitowej

Dokonałeś już wyboru co do materiału, jakim wybrukujesz podwórko, podjazd czy inną zewnętrzną przestrzeń. I słusznie, bo kostka granitowa to strzał w dziesiątkę. Jest trwała, funkcjonalna i praktyczna. Występuje też w różnych kolorach i rozmiarach. A że granit jest materiałem, który nadaje się do obróbki, kostka granitowa może przyjmować różne formy. Zobacz, jaki wybór daje Ci kostka granitowa.

Kostka granitowa – rozmiary a przeznaczenie

Kostka granitowa występuje w kilku rozmiarach. W zależności od przeznaczenia i miejsca, na którym chcemy położyć kostkę granitową możemy wybierać spośród następujących rozmiarów:

  • kostka brukowa granitowa 4/6 cm

  • kostka brukowa granitowa 6/8 cm

  • kostka brukowa granitowa 8/11 cm

  • kostka brukowa granitowa 15/17 cm.

Najmniejsza brukowa kostka granitowa, w rozmiarze 4/6 cm to materiał przeznaczony na ścieżki, chodniki, podjazdy dla samochodów osobowych. W związku z tym, iż granit wykazuje małą nasiąkliwość, kostka w tym rozmiarze nadaje się również jako opaska wokół domu. Można wykonać z niej także małe murki oraz ogrodzenia.

Kostka brukowa granitowa w rozmiarze 6/8 cm jest odpowiednim materiałem na podjazdy do domów i miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Nadaje się również do budowy schodów i murów oraz architektury ogrodowej.

Kostka brukowa granitowa w rozmiarze 8/11 cm należy do kostek średniej wielkości. Nadaje się do budowy dróg i parkingów, również dla samochodów cięższych.

Największa kostka brukowa granitowa, w rozmiarze 15/17 cm, ze względu na swoją masę wykorzystywana jest do budowy dróg i parkingów dla samochodów ciężkich oraz miejsc o dużym natężeniu ruchu. Kostką tą brukowane są również zatoczki autobusowe. Na przydomowych podwórkach wykorzystywana jest między innymi jako obrzeże dla mniejszych kostek granitowych.

Kolory kostki granitowej

Kostka granitowa występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Pozwala to tworzyć ciekawe projekty zachwycające przez lata. Kostka granitowa jest bowiem trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki atmosferyczne. W porównaniu do betonowej kostki wytrzymuje w nienagannym stanie znacznie dłużej.

Największą popularnością cieszy się szara kostka granitowa. Jej atutami są niewątpliwie atrakcyjna cena, ponadczasowy wygląd praz wszechstronne możliwości zastosowania. Szara kostka granitowa nadaje się idealnie zarówno do przestrzeni klasycznych, jak i nowoczesnych. Występuje w wersji drobno i gruboziarnistej. Tę pierwszą cechuje jednolita barwa. Gruboziarnista kostka granitowa nie przyciąga pyłu, jest więc łatwa w utrzymaniu czystości. Zalety szarej kostki granitowej sprawiają, że jest ona chętnie wykorzystywana jako praktyczny materiał wykończeniowy nadający przestrzeni pięknej prezencji.

Atrakcyjnie prezentuje się również szaro-ruda kostka granitowa. Jej dostępność jest równie duża, jak szarej kostki granitowej, podobna jest również ich cena. Połączenie naturalnych kolorów prezentuje się bardzo ładnie na dużych powierzchniach, dlatego wybierana jest często jako materiał do brukowania dużych przestrzeni zewnętrznych. To również propozycja na element łączeniowy z innymi materiałami, na przykład kamiennymi płytami w rudym kolorze.

Ruda kostka granitowa występuje podobnie jak szara w wersji drobno i gruboziarnistej. Ze względu na to, iż ruda kostka drobnoziarnista jest rzadszą odmianą, wersja gruboziarnista jest tańszą alternatywą, za to bardzo praktyczną, gdyż porowata struktura kostki jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Żółta lub szaro-żółta kostka granitowa jest rzadziej spotykana, dlatego jest droższa od kostki szarej i szaro-rudej, cenowo zbliżona do kostki w kolorze rudym. Oryginalna kolorystyka sprawia, że wybierana jest chętnie przez osoby ceniące sobie ten energetyczny i słoneczny kolor.

W palecie kolorystycznej kostki granitowej występują również kolory zielony i czerwony. Są one doskonałymi elementami wykorzystywanym do prac wykończeniowych, drobnych wstawek przełamujących dominujący kolor czy do realizacji oryginalnych wzorów, jakie powstają z kostki granitowej na większych obszarach.

Czarna kostka granitowa jest najrzadszym kolorem granitu. Jest przez to najdroższa. Ze względu na swoją wyjątkowość i szlachetność nadaje aranżacjom luksusowego wyglądu. Kostka granitowa w kolorze czarnym stosowana jest jako element wykończeniowy najbardziej ekstrawaganckich kombinacji z wykorzystaniem kostki granitowej. Gra pierwsze skrzypce w najbardziej wyszukanych aranżacjach przestrzeni.

Bez względu na to, czy ułożona powierzchnia będzie tworzyć jednolity bruk, czy zastosowane będą ciekawe zestawienia kolorów i form, kostka granitowa gwarantuje trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, małą nasiąkliwość oraz elegancką prezencję utrzymującą się przez wiele lat.

Obróbka kostki granitowej

Granit jest skałą magmową, w skład której wchodzą między innymi takie minerały jak kwarc, biotyt, skwaleń potasowy, albit, muskowit, aligoklaz. Wykształcone w zastygłej magmie minerały tworzą granit – skałę twardą i wysoce odporną na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Granit nadaje się do obróbki, w czasie której powstaje między innymi kostka granitowa. Ta z kolei może występować w wersji surowo łupanej, cięto-łupanej oraz ciętej.

  • Surowo łupana kostka granitowa jest kostką o wszechstronnych możliwościach zastosowania. Najczęściej występuje w formie sześcianu lub prostopadłościanu.
  • Cięto-łupana kostka granitowa nabiera eleganckiego wyglądu za sprawą odłupania boków kostki. Efekt końcowy sprawia, że kostka ta wykorzystywana jest do tworzenia ciekawych wzorów dekoracyjnych oraz imitowania zabytkowego bruku.
  • Cięta kostka granitowa charakteryzuje się przede wszystkim antypoślizgowymi właściwościami. Nie jest ona tak gładka jak kostka surowo łupana.

Wszystkie rodzaje kostek poddawanych obróbce na różne sposoby występują w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarach.

Dlaczego warto postawić na kostkę granitową?

Wybór kostki granitowej jako materiału na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jest słusznym wyborem. Kierując się praktycznością oraz doceniając naturalne piękno wybrukowanie podwórka kostką granitową przynosi wiele korzyści. Kostka granitowa nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest materiałem, który na długo zachowa swoje właściwości. Nie bez powodu istnieje porównanie: „twardy jak skała”.