Blog

11/18/2017 - 11:29

Kostka granitowa czy kostka betonowa?

Twoje podwórko wymaga utwardzenia i nadania mu oszałamiającego efektu WOW? Zastanawiasz się co lepsze: kostka granitowa czy kostka betonowa? Przeczytaj koniecznie, bo Twój wybór to decyzja na lata.
Co lepsze: kostka granitowa czy kostka betonowa? Kamień czy beton? Takie pytania pojawiają się, kiedy na horyzoncie malują się prace wykończeniowe na zewnątrz budynku. I chodzi tu nie tylko o jego elewację, ale również o aranżację przestrzeni, z którą nasze stopy, opony samochodu, buty, rolki i inne przedmioty będą miały bezpośredni kontakt. W sąsiedztwie rzecz jasna pięknie zagospodarowanej zieleni.
Podjazd samochodowy, chodnik prowadzący do drzwi wejściowych, ogrodowe alejki, aranżacja przestrzeni – zagospodarowanie terenu wokół domu wymaga planu i fachowej jego realizacji a efekt końcowy decyduje o funkcjonalności, praktyczności i atmosferze, jaka powstanie po podjęciu decyzji w sprawie wyboru materiału. Dokonaj właściwego wyboru, bo to decyzja na lata.

Kostka granitowa czy kostka betonowa?

Do utwardzenia terenu wokół domu wykorzystywana jest często kostka granitowa albo kostka betonowa. Pierwsza jest produktem naturalnym, wydobywanym z ziemi, druga jest wytwarzana przez człowieka. W składzie kostki granitowej znajdują się takie minerały jak kwarc, skaleń potasowy, biotyt, plagioklaz. Wykrystalizowane z zastygłej magmy tworzą twardą i trwałą skałę, która nadaje się do dalszej obróbki. Tak powstają między innymi kostka granitowa, rzymski bruk, oporniki oraz puzzle granitowe.
Do produkcji kostki betonowej stosuje się z kolei takie materiały jak: żwir, piasek, cement i woda. Po zawiązaniu się tych składników i ich zastygnięciu powstają popularne dziś kostki, którymi brukowane są współczesne chodniki, parkingi, domowe podjazdy. Twardość i trwałość obu kostek jest inna ze względu na inny proces ich produkcji i materiały, które je tworzą. Składniki kostki granitowej wykrystalizowane w zastygającej magmie wykazują wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki atmosferyczne, jak połączenie żwiru, piasku, cementu i wody.

Co ładniejsze – kostka granitowa czy kostka betonowa?

Obydwa rodzaje kostek występują w wielu wariantach kolorystycznych. Kostka granitowa ukazuje się w naturalnej palecie kolorów: szarym jasnym i ciemnym, żółtym, rudym, czerwonym, zielonym a nawet czarnym. Ziarnista struktura granitu dodaje jej naturalnego piękna i elegancji. Barwienie kostki betonowej, odbywające się w trakcie jej produkcji, polega na dodaniu do składników podstawowych sproszkowanej farby. Wymieszana ze żwirem, piaskiem, cementem i wodą farba po zastygnięciu materiału tworzy widoczną na betonowej kostce jednolitą strukturę i gładszą powierzchnię.

Czym różni się kostka granitowa od kostki betonowej?

Kostka granitowa i kostka betonowa mają często różną powierzchnię. Tradycyjna kostka granitowa jest porowata, tradycyjne puzzle betonowe są natomiast gładsze. Różnica ta jest szczególnie istotna podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Nierówna powierzchnia kostki granitowej gwarantuje lepszą przyczepność, stanowi naturalny antypoślizg. Sam granit należy do materiałów, które nie zamarzają, w związku z czym wybrukowanie podwórka kostką granitową usprawnia prace podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Atutem kostki granitowej jest również to, że granit pochłania ciepło i równomiernie je oddaje. Dzięki temu podwórze z kostki granitowej będzie naturalnie się wychładzało i równomiernie przyjmowało ciepło. Kostka granitowa stanowi także świetny element obrzeżowy dla gładkich kamiennych płyt, co sprawdza się przede wszystkim na podłogach zadaszonych altan ogrodowych, winter gardenów oraz dookoła budynków.

Inne podobieństwa i różnice kostki granitowej i kostki betonowej

Podobna jest ich cena. Dlaczego więc kostka granitowa kojarzona z dobrym stylem i klasyczną prezencją spotykana jest znacznie rzadziej? Tajemnica tkwi w jej układaniu. Tak jak różny jest proces tworzenia tych dwóch rodzajów kostki, tak różne są techniki jej układania. Inaczej też przygotowuje się grunt do ich położenia. Planując ułożenie kostki granitowej należy liczyć się z większym budżetem. Warte podkreślenia jest jednak to, iż różny jest również sam efekt końcowy. Kostki granitowe występujące w różnych wariantach kształtów, gabarytów i kolorów są materiałem wchodzącym w skład przeróżnych projektów aranżacyjnych, których tworzenie ogranicza jedynie wyobraźnia. Efekt końcowy wybrukowania powierzchni kostką betonową, ze względu na jej prezencję, jest często minimalistyczny. Ciekawy projekt wykorzystujący dobre połączenie kolorystyczne i profesjonalne ułożenie gwarantuje oryginalną i elegancką prezencję.

Sprawdź nasze realizacje.

<LINK DO PORTFILIO>

O czym warto wiedzieć przed brukowaniem?

Jeśli chcesz wybrukować podwórko lub planujesz wykonanie podjazdu samochodowego warto przemyśleć swoją decyzję. Granitowe obrzeża wokół domu, tworzące praktyczną ścieżkę, to świetne zabezpieczenie murów przed wodą. Przed kładzeniem kostki, tak granitowej, jak i betonowej należy pomyśleć o zabezpieczeniu miejsc pomiędzy nimi przed roślinami, głównie mchem i chwastami. Na etapie kładzenia kostki granitowej zastosować można specjalną fugę.
Różne są też podłoża, na których układane są kostki. Przez podłoże, na którym układana jest kostka granitowa rośliny trudniej się przedostają. Zadbać należy jedynie, by kostka nie była stale wilgotna, co mogłoby sprzyjać pojawienie się na niej mchu. Jeśli wilgotna byłaby stale kostka betonowa doszłoby do jej szybszego uszkodzenia.

Kostka granitowa czy kostka betonowa? Każda ma swoje plusy. Obydwie występują w wielu wariantach kolorystycznych. I ta, i ta utwardza i potrafi zachwycić. Którą wybierasz? Jeśli stawiasz na produkt naturalny inspiruj się naszą galerią. A może zechcesz poznać naszą ofertę? Jest w czym wybierać.