Blog

11/15/2017 - 11:25

Jak można wykorzystać granit?

Granit słynie ze swojej trwałości. Jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Dzięki swoim właściwościom jest on powszechnie wykorzystywany do budowy dróg i mostów. Brukowane są nim również drogi, place, parkingi. Wybierany jest także do wewnętrznych prac wykończeniowych, głównie obiektów publicznych i sakralnych. Ciekawe granitowe skały można spotkać na szlakach turystycznych, na torach żużlowych podnosi atrakcyjność motorowych zmagań. Granit to skała o wielu możliwościach.

Granit w budownictwie

Granit jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie. Ten z masywu strzegomskiego posłużył między innymi do budowy wielu znanych w Polsce pomników i budowli. Zbudowane są z niego na przykład: Kolumna Zygmunta, pomnik Westerplatte, pomnik Nike, Pałac Kultury i Nauki wraz z rzeźbami znajdującymi się przed nim, Port Północny w Gdańsku.

Granit strzeliński i strzegomski posłużył też jako materiał do budowy Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu, mostów i wybrzeży portowych w Szczecinie, obiektów użytkowych w Berlinie, Bremie i Dreźnie. W XII wieku materiał ten był wykorzystywany do budowy kościołów. Zainteresowanie nim i wykorzystywanie go w budownictwie trwa po dziś dzień.

Dlaczego granit?

Granit jest surowcem, który słynie ze swej trwałości oraz wysokiej odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę i trudne warunki atmosferyczne. Nadaje się do obróbki, co sprawia, że można wykonywać z niego wiele praktycznych i funkcjonalnych elementów. Jest on wykorzystywany do budowy dróg, placów, mostów, obiektów o charakterze publicznym i sakralnym, elementów architektury ogrodowej (dekoracji, fontann, mebli kamiennych).

Skała ta występuje w kilku ciekawie prezentujących się kolorach: szarym, szaro-rudym, czerwonym, czarnym a nawet żółtym i zielonym. Dodatkowo struktura granitu jest drobno lub gruboziarnista. Pozwala to tworzyć ciekawe, zawsze oryginalne i naturalne aranżacje.

Z granitu można tworzyć:

  • kostkę granitową,

  • puzzle granitowe,

  • płyty granitowe,

  • oporniki granitowe,

  • palisady granitowe,

  • meble kamienne,

  • blaty kuchenne,

  • zlewozmywaki.

Granitem wykłada się również tory żużlowe, co powoduje mniejszą przyczepność kół, a tym samym zwiększa atrakcyjność sportu. Jest on również materiałem, z którego wytwarza się kule curlingowe do gry nazywanej szachami na lodzie. Ze względu na swoje właściwości i przewodzenie ciepła wykorzystuje się go również w restauracjach. Płyty granitowe można spotkać w piecach do pizzy.

Granit jako atrakcje turystyczne

Granit występuje na każdym kontynencie. W Europie złoża granitu znajdują się w Polsce, Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech. W Polsce jest on wydobywany na Dolnym Śląsku. Skały granitowe stanowią ciekawe pomniki przyrody będące atrakcją turystyczną szlaków Zachodnich Sudetów i Karkonoszy.

Jednymi z najciekawszych granitowych form skalnych są Góry Sokole z balkonami widokowymi. W Rudawach Janowickich podziwiać można ruiny średniowiecznego zamku zbudowanego z granitu, natomiast będąc w Karkonoszach atrakcją wycieczki mogą być takie granitowe skamieniałości jak Słonecznik, Trzy Świnki, Twarożnik czy Owcze Skały.

Granit to skała, która jest wydobywana z ziemi. Jej ziarnista struktura i połączenie minerałów wchodzących w jej skład nie tylko dodają jej uroku, ale czynią ją najtwardszą skałą nadającą się do obróbki. Zalety granitu to kolejny argument, który sprawia, że chętnie wybieramy go do prac wykończeniowych swoich przydomowych przestrzeni.

Sprawdź, jak możesz go wykorzystać. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.